‘Velinin dini olmaz’

VELİNİN DİNİ OLMAZ

Bu söz Metafizik Tekillik derslerinde söylenmişti.

Yani; bilge bir insan, dünyasal kavramların, kalıpların dışında şeyler olduğunu bilir.

Bununla birlikte bilge, dünyayı yok saymaz çünkü hayat yaşamak içindir ve ne kadar güzel yaşarsan, bundan en çok ruhun huzur bulur.

Dünyada olanlara, seni etkileyenlere tepkini, tutumunu belli edeceksin, yapacaklarını yapacaksın, yani asla pasif olmayacaksın. Bir birey olarak bu dünyadaysak, zihnimize uygun gelen doğruları yapacağız. Bu, dünyasal her olayda geçerli ve siyaset de buna dahil. Doğru bildiğini savunup, yapacağını yapacaksın. Ve sonrası..

Sonrası; bir şey olur, bir şey yaparsın ve akışı bırakırsın. Yani direnmezsin. Çünkü..

Her şeyin öncesi “İNSAN” olmaktır. Vicdan, merhamet, şefkat, sevgi, saygı, değer.

Her insan görünen İNSAN değildir, bunu artık herkes biliyor. İNSAN’ın bir ruhu vardır. Bir şekilde ruhuyla bağlantısı, arada ruhundan sızana izin veren açıklığı vardır.

Zaten İNSAN’ı diğer yaratılandan üstün kılan sadece budur, yani içinde RUH taşıdığı bilgisi. Bu yoksa, o kişi fiziki görünüşte insandır ama İNSAN değildir. Yaratıcıdan üflendiği söylenen ruh, bedeni İNSAN yapar.

Bu durumda ruh taşıyan bedenli insan olmak değerlidir.

Her insanın içinde bilge bir yan vardır, bu yanınla bağlantılı olman için veli- ermiş olman gerekmez. Ermişlik- aydınlanmak, vakti- saati gelince olur ve bir hedef değildir, olacağı varsa olur, sorun değildir.

Bilge yanını hisseden insan veya bilge insan şunu bilir; dünyada yaşarken kavramlar, tanımlar vardır. Bilge bunları görür, bilir, bazen uyar, adapte olur ama kavramların ötesinde şeyler olduğunu da bilir. Dinler, politikalar, toplumsal kurallar, kavramların içindedir.

Dinler, insanların belli bir yöne yönelmesi için onu düzelten kuralları sunar. Her dinin amacı insanın iyi olması için gerekenleri öğretmektir. İyi olmak, vicdan- merhamet- adalet- sevgi taşımaktır. Dinlerin amacı, şekiller, kıyafetler, biçimler değildir, iyi insan olmaktır.

Gerçek bilge, tüm bu değerleri kendinde bulmak için dinlerin sadece aracı olduğunu bilir. Dinler vardır ve bunun üzerinde şeyler vardır.

Bu durumda “Velinin dini olmaz”. O, şefkat merhamet vicdan sevgi taşır. Bunlar asıl olandır.

Dünyasal olarak baktığımızda, toplumlarda çok önemli olan, siyaset, din, futbol vs gibi konular, kavramlar içerir ve bunların ötesi vardır. Yani fanatik bir şekilde kavramı sahiplenip, onunla özdeşleşmek hatadır çünkü sen insansın, kavram değil.

Tabi ki yaşam içinde belli partiyi, belli siyasi görüşü, belli futbol takımını tutabilirsin, belli dinin vardır ama bunlarla özdeşleşmemelisin çünkü bu görünenin ötesi vardır. Ötesi dediğimiz şeyler vicdanın yoludur, ruhla bağlantıya giden yoldur.

Netice; hepimizin pek çok konuda görüşleri var ama bunları sen haline getirmeden İNSAN olmak var. Zaten bu sahiplenilen görüşler, zihin geliştikçe değişecektir.

Güneş Yanığı Sonrası Soyulma

3 thoughts on “‘Velinin dini olmaz’

 1. Genel anlamda hoş bir yazı, tebrik ederim ama bir yere takıldım: İnsanı diğer canlılardan ayıran şey ruh mu? Ruhun salt bir enerji, başka bir deyişle “can” olduğunu düşünüyordum. Yani her canlıda bulunabilecek bir şey. Benimle “ruh” tanımınızı paylaşır mısınız?

  Liked by 2 people

  • Teşekkür ederim Abdulkadir bey. Metafizik olarak can (gi-chi) enerjidir, yaşam enerjisi ve o bitince burada yaşam biter. “Her can ölümü tadacaktır” sözünde olduğu gibi, kişinin veya şeyin yaşam enerjisi yani can’ı bitince ölüm olur, ölümü tadan can’dır.
   Ruh ve can ayrı tanımlardır. Ruh, bir anlamda zihindir. Ama günlük beynin kullandığı zihinsel faaliyet değildir.
   Her var olanın ruhu olduğunu düşünüyorum, bir taşın- bir çiçeğin- hele ağaçların 🙂 (ağaçları özel sevdiğim için dedim) ama insanda ruh biraz farklıdır (yani ruh o insanda varsa, olmayan insan modelleri de olasılık dahilinde), devamı biraz uzun olacak çünkü biyolojik beden ve onu kullanan ruh tanımları giriyor araya, belki başka bir yazıya.
   Sevgiler teşekkürler.

   Liked by 1 kişi

   • Önemseyip de cevap verdiğiniz için ve bana yeni bir bakış açısı kazandırdığınız için ben de teşekkür ederim. Başarılar… 😊

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s