olan

Olmuş bitmiş bir şey yok.. Olan devam ediyor..

İnsanın lineer düzlemde geçen hayatında geçmiş gelecek ve ŞİMDİ var. Oysa aslında sadece ŞİMDİ’ler var. Şimdiler yani AN yani an’lardan oluşmuş AKIŞ var. Şimdiler an’da oluyor ve bunları bizim beyin yapımız bir düzlemde ardışık görüyor. Tıpkı film kareleri gibi. Anda olan tek tek kareler, ardışık olarak bir düzlemde film olarak devam ediyor.

Geçmiş ve gelecek için görünürde gidip yapabileceğimiz bir şey yok. Geçmiş ve geleceği değiştirmenin yolu şimdiden geçiyor. Çünkü an içinde olan devam ediyor ve AN’lardan başka bir şey yok. Bu durumda şimdi’de yaptığımız her şey, geçmiş ve geleceği tekrar düzenliyor. Çünkü beynimiz geçmiş gelecek gibi görse de olan sadece şimdi.

Tüm öğretilerin söylediği AN’da olmak, şimdiye bakmak bu.

Bu durumda ne geçmiş dediğimiz yaşadıklarımız için hayıflanarak üzülerek yapacağımız bir şey yok. Yok çünkü akış içinde geçmiş yok. Ve gelecek için endişe gereksiz. Çünkü gelecek yok. Gelecek sadece şimdi olduğunda var. Yani sadece şimdi var.

Netice şimdi her şeyi yapabileceğimiz elimizde olan tek an. Yapacaklarımızın abartılı olması gerekmiyor, temiz bir kalple ve saf bir niyetle anın akışı içinde önümüze gelenlerle yaptığımız, hem sıradan hem sıra dışı her şey önemli. Bazen eylem bazen dinlenme ve bazen bekleme dönemlerimiz.. hepsi an içinde. İstesek de hep eylemsiz veya sürekli eylemde olamayız. Eylemsizlik bir süre sonra mecbur eylemle devam eder, tersi de geçerli, eylem eylemsizliğe döner.

Bu durumda beynin zihni geçmiş ve geleceğe her zaman kaçsa da, tekrar toparlayıp, burada olmamız uygundur. Bedenin içinde ve eylemin içinde ve yaptığımız işin içinde ve akışın içinde ve burada olmak.

Herkes burada mı? 🙂 🙂

Yazan: Aydek Sultan Özdemir

images (10)

16 thoughts on “olan

 1. Sanırım ben de buradayım 🙂 epey bir süre gelecekle ilgilendim, derken geçmiş tuttu çekti kendine..ve sonunda her ikisiyle de anlaşıp şimdiye geldim 🙂 ara ara el sallayıp hatırlatıyorlar kendilerini ama ben onlar sayesinde şimdiye daha bir sıkı sarılıyorum…

  Liked by 1 kişi

 2. Bu günü, en iyi şekilde değerlendir,
  Ne gelecekten endişen olur,
  Ne de geçmişten pişmanlığın kalır,
  Zira bu gün, dün’ ün yarını,
  Yarının, dünü’ dür…
  Demişliğim var idi, bir yerde, bir vakit, yazınızı okuduğumda, geldi hatırıma,
  Bir kez daha dillendirdim, müsaadenizle sayfanızda,
  Yüreğinize sağlık, çok haklısınız, yaşamayı başarabilmek lazım anda…

  Liked by 1 kişi

 3. Olmuş bitmiş birşey yok. Olması gereken mi? Olmaması gerektiği yerde mi?.Fakat okuduğum yerde bu dünyada yaşıyorken başka bir dunyada hayatı arar oldum. Içmeden sarhoş ettiniz. Güzel yazınız için teşekkür ederim. Sevgiyle kalın.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s