ideal beden ve serotonin

İnsanlar sürekli sorar ya ‘nasıl kilo verilir, nasıl ideal bedende olunur’.
Bu arada ideal bedenin ‘şu boyda, şu kiloda olunur’ gibi bir kuralı da yok. İdeal beden, kendini “en iyi, en mutlu, en keyifli hissettiğin haldir”  İşte o hal’de iken hangi kilodaysan orada kal. Ve yine ‘-mış gibi yapma’, yani bazıları vardır, kilo fazladır, içi keyifsizdir ve dışardan kendiyle barışık gibi davranır veya çok zayıftır, suratı sirke satar, içide keyifsizdir. Dışardan, zayıf olunca her şey tam gibi havalı davranır. İkiside garip durumdur ve aynı çizginin iki ucudur.
Ve gelelim beden nasıl ideal olur, kilo nasıl gider… Bunun kesin çözümlü tek yolu var; oda ‘Serotonin’ başka da bilinen bir yol yok hanii.. Yani “Hayatta ve yaşıyor olmaktan duyduğun mutluluk hali” sadece bu “yaşam aşkı, dünyada görevli olduğunun bilgisinin ve keyfinin varlığı” bedeni düzenler..

Gerisini düşünmeye gerek yok, sen ‘hayattan nasıl keyif alacağını bilirsen, yaşam aşkın artar’ ne yemen gerektiğinin bilgisini bedenin zaten bilir, gerisine kesin karışma. Bunu nerden mi biliyorum (bilgi var tabi de, bilgi yetmez, tecrübe yoksa) her zaman olduğu gibi bildiğinin tecrübesiyle..

Bilgi kısmı merak edenler için şöyle; Serotonin bir nörotransmitterdir, yani beyin kimyasalı.. kan beyin bariyerini geçemez. Triptofan diye bir aminoasitten (proteinin yapı taşı) beyinde sentezlenir ve sinirden gelen uyarı ile (yani beden keyifliyim diyince) sisteme boşaltılır. Bu arada çok şanslıyız yahuu biz kadınlar Serotonini daha çok sentezleyebiliriz, hayattan daha fazla keyif alma şansımız var yanii. Tabii kadınlarda, serotonin seviyesi bazen iniş çıkışlı olduğu için, duygusal hassasiyet ve dengesizlik biraz fazla olabilir. Erkeklerde bu düzey daha sabit seyreder genelde. İnsan niye depresyona girer, bedensel açıklaması Serotonin düşer ve bunun kişiye yansıması ‘yaşam aşkında azalma’ olur.
Serotonin’in ön maddesi Triptofan, bir aminoasit olduğu için, proteinlerden sentezlenir, vücutta yapılamaz. Bu bilgi, niye protein almalıyız konusunda önemli, ne amacımız olabilir “yaşam aşkı”ndan başka. Gerçi bedenin öyle yetenekleri var ki yetersiz beslenme varsa, yine de yaşam aşkının azalmasını göze alamaz, bu amaç için, kandaki az olan triptofan miktarının bağlanmadan, serbest dolaşmasını sağlar ki, Serotonin sentezi artsın. Hepsi biz burada olalım diye yani..biz yaşayalım diye..

Serotonin iştah ile direkt ilişkili, uyku düzeni, vücut ısısı, sexuel davranışlar hepsinde de önemli rol oynuyor.
Serotonin iştah üzerinde çok etkili. Bu arada sigara içenlerde Serotonin salımı azalır denir, bildiği ve kullandığı başka yöntemler yoksa. Hareket, canlılık Seratonini arttırır.

Yani Serotonin yaşam coşkusunu arttırır, sentezinde yaşla azalma yoktur (ne muhteşem bilgi)..

Netice keyifte olduğumuz her an, bu madde salınır ve keyif halinde zaten, doygunsundur yemeğe, tatminkarsındır.. Ee daha ne olsun, ne yapıp edip yaşamdan keyif aldığımız konuları anlayıp, bunu uygulayacağız, maksat bedenlerimiz sevgi dolu, yaşamlarımız çoşku dolu olsunn. Farkındaysanız kilo konusuna hiç girmedik, neden, anladınız zaten, olduğu kadar “keyif ve coşkudaysanız” bunu düşünmeye gerek yok çünkü..

6 thoughts on “ideal beden ve serotonin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s