Antikor cevabı..

Bedende bir enfeksiyon olunca normal koşullarda vücudun savunma hücreleri bu durumla mücadele eder ve beden güçlüyse(% 90 böyledir) gerekli antikor cevabını oluşturur ve enfeksiyon biter. Bakteri ve virüs enfeksiyonlarında normal koşullarda antikor(savunma hücresi) oluşmuşsa bu bedenin o mikrobu tanıdığını- bağışıklık oluştuğunu gösterir. Yani aynı enfeksiyonla tekrar karşılaşırsa onu tanır ve antikoru ile olayı başlamadan bitirir ve insan bunu fark etmez bile, beden kendince halleder durumu.

Antikor cevabı ilk enfeksiyon sonrasında yükselir ve bir süre yüksek seyreder, zaman içinde beden savunma hücreleri artık o konuda tetikte olmasına gerek yoksa antikor düzeyini zaman içinde düşürür. Bazen sıfıra yakın olacak kadar antikor miktarı düşer, belki testte ölçülemez bile. Ama bu antikor olmadığı anlamına gelmez, sadece o an bu savunma cevabına ihtiyaç yoktur, hepsi bu.

Tıp bilgisi der ki; savunma hücrelerinin hafızası vardır ve bu bilgi eğitimin ilk yıllarında ilk mikrobiyoloji derslerinde öğretilir. Hafıza yani, karşılaştığı enfeksiyonu unutmaz, o mikrobu hatırlar ve tekrar ihtiyaç duyarsa aynı antikoru, tekrar gerekirse yükseltir kanda ve savunmayı yapar. Tıp bilgisi bunu der.

Bunun istisnası olabilir tabii, bu nedir? Kişinin immun sistemi bağışıklığı bir nedenle zayıftır, kendini savunamaz ya da savunmasını engelleyen yapısal bir sorun vardır.

Netice bunları niye anlattım? Siz yorumlayın. Sadece şu; özel bir bedensel nedeniniz yoksa, bir enfeksiyon geçirdiyseniz antikor varsa tekrar antijen alıp antikor üretmemize gerek yoktur.Bilim bunu söyler. Işte bu yüzden bilimle çelişen şeyleri zamana bırakmakta fayda görüyorum.

2 thoughts on “Antikor cevabı..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s