Tedavi..

İnsanlar herhangi bir hastalık halinde önce ne ilaç alayım, sonra ne yiyeyim ne yemeyeyim diye sorar.

Evet doğru bu önemlidir, bedenin bir gerçeği ama hastalığın oluşumunda en az onun kadar önemli olan ruhsal nedenler üzerinde ise genelde düşünmeyi tercih etmeyiz çünkü bu kısım özellikle kişinin kendi sorumluluğudur, onun adına kimse bunu yapamaz, dışarıdan alınan hap gibi değildir, sadece kendi emeğini ister, ee tabi böyle olunca kimse bu alanı görmek bile istemez. Bu alan insanın düşünce alanı, baskın ruh halidir.

Bedenli insanın huyu, suyu, duyguları vardır; öfke, kaygı, haset, fesat, kıskançlık, kibir vs vs ve bunların bir veya birkaçının belirgin olduğu baskın bir ruh hali vardır; korkan, evhamlı, endişeli vs ama insan genelde bunu kendinde göremez, görse de kabul etmez.

İşte insanın görmediği bu alan kendini bir şekilde göstermek için bedene hastalık olarak yansıyan alandır ve bunun tek nedeni fark edilmektir. Bir zorlama olmazsa insan kendinde kötü olarak bildiği şeyleri kabul etmez çünkü herkes kendince çekirdeksiz üzümdür, herkes iyi insandır, pürüzsüzdür. Oysa bu mümkün değil, insan biraz öyle biraz böyledir, insan duygular sarmalıdır, günü gününü tutmaz.

Ve insan kendindeki haseti, fesatı, kibri görmediği için huyunda suyunda duygu davranış ruh halinde bir düzeltme- düzenleme- değişiklik yapmayı düşünmez. Genelde hep haklıdır, doğrudur, karşı taraf suçludur, kendi mağdurdur vs vs.

Peki öyle midir? Olabilir, olmayabilir, bu ayrı konu. Bizim bugün konumuz ayrı.

Konumuz; baskın ruh halimiz ne, genel hayata bakışımız nasıl, bedenimizde hüküm süren genel duygu durumumuz nedir? Konumuz bu.

Endişe, korku, evham, fesat, kibir öfke vs vs hepsi baskın bir enerji ve bedene hükmediyor. Sizde kim hakim, hangisi?

Bu durumda insanların hasta olduğunda önce bedeni iyileştirecek ilaçlara başvurması doğru ama hemen akabinde yiyecek kadar sorması gereken, hatta daha önemli olan konu bu; baskın ruh halim ne ve neden?

Ve hakim olan bu hali anlamak, fark etmek, üzerinde tefekkür etmek, kınamadan- ayıplamadan üzerinde çalışıp dönüştürmek sağlıklı gıdayla beslenmek kadar önemli, tedavinin bir parçası ruh halini düzeltmek.

O yüzden zaten çocuklar hasta olup iyileşince anneler, bunun huyu suyu değişti derler. Aslında her hastalık erişkinde de aynı şekilde huy suy değişikliği ister, yani ruh hali değişikliği.

Duygu durum değişikliği, davranış değişikliği hepsi insanın kendini düzenlemesinin birer parçası ve bunu kişi sadece kendi yapabilir, kendi için çalışabilir. Bu olduğun hali ne yerme ne övmedir, anlamaya çalışma, üzerinde derin düşünme, tefekkür etme gayretidir. Kimse mükemmel değildir, her hali zaman zaman herkes yaşayabilir ama neticede detaylar değil baskın ruh haliniz önemlidir, bu hayatınızı şekillendirir.

Phan Thu Trang

Resim kaynak: https://tr.pinterest.com/pin/753297475155257215/

Reklam

4 thoughts on “Tedavi..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s