Beyin ve zihin..

Aslında insanın iki zihni var; biri beynin kullandığı, günlük hayata uyumu sağlayan, kuralcı, didaktik zihin ve diğeri ruhun bağlantılı olduğu zihin.

Beynin zihni her zaman duruma göre tavır alır, kar zarar üzerinden hesap yapar, sürekli kararlar alır, bir sonraki adımı düşünmezse bunalır. Hesapçıdır, plancıdır, kontrolcüdür.

Aslında bunlar insan beyninin fonksiyonlarıdır. Beyin, günlük hayatta toplum içinde işlerimizi kolaylaştırmak için kararlar alır, planlar yapar. Beynin görevi karar almamızı sağlamaktır.

Zaten o yüzden insan beyni “anı yaşamak, anda olmak” kavramlarını bir türlü anlayamaz çünkü 🙂 an içinde beyin olmaz, karar olmaz.

Karar verebilmek, hesap yapmak için düşüncenin ya ilerde ya geride olması gerekir ve bu doğaldır.

Bu durumda toplamsal konularda, ortak ilişki alanlarında, işimizde, hayatın önemli bir kısmında karar ve plan gereklidir, beyin önemlidir, hakkını vermemiz gerekir. Yoksa toplum içinde yaşamak zordur.

Beyin bedenin genel yönetici organı olarak işleri tesadüflere bırakmaz çünkü yönettiği bedenin yaşamasını ister.

Beyin emin olmak ister ama hep şüpheye meyleder, o yüzden her günü, her adımı sürekli planlar.

Aslında beynin plan yapmasında sorun yoktur, sorun o planların arasında akan hayatı görmemektir.

Yani şüphenin olmadığı, planın tutmadığı, kararların altüst olduğu bir alan vardır; orası zihin alanı, ruhun zihninin alanıdır. Ve beyin o alanı göremez. Çünkü zihin anda akar ve beyin anı görmez. Beynin programında an yoktur. İşte meditasyon alanı da orasıdır.

Ve insan dünya hayatı içindeyken beyinle hareket etse de, zaman zaman o plansız alanda, yani anlarda, yani akışta olabilirse rahatlar. Bütünle bağını, ben olduğunu ve o benin ortak benin, BİR’in parçası olduğunu anlar veya hisseder veya bilir.

İnsan kendine o alan içinde akmaya izin vermezse, hayatın günlük akışı içinde çaresiz, güçsüz, bitap düşer. Sistem kendini koruyamaz.

Göz, saksıdaki çiçeğin güzelliğini görür ama köklerini göremez. Açan çiçeğin güzelliğini gör ama çiçeğin bağlantılı olduğu kökü unutma, beyni kullan ama anda akan zihnin de farkında ol çünkü o zaman hayat kolaylaşır.

https://vk.com/another_art?z=photo-35486596_456297795/wall-35486596_431230

Современное искусство

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s