olan- anlam

Oluyor sürekli bir şeyler işte.. OLAN var sadece. İyi kötü dememiz bizim sadece olanın odaklandığımız yönü. Yani olana verdiğimiz ANLAM vardır. Oysa dünyanın ikilik gezegeni olmasından dolayı, her OLAN içinde iki yön vardır. Hangisine algımızı açarsak onu görürüz. Mesela bir insanın sevdiği birinden ayrılması görünürde kötüdür, oysa geri planında mutlaka o ayrılığın kişiye getirdiği bir iyilik vardır. Belki o ilişki içinde çok kısıtlanmıştı, aşağılanmıştı veya gereksiz şekilde sevdiğine kendisini unutacak kadar saplanmıştı vs vs. Yani mutlaka vardır, gören göz için her işte bir iyilik. Tabi bazen bunu ilk aşamada görmemiz biraz zaman alır ama hiçbir şey sadece iyi veya sadece kötü değildir. OLAN vardır ve bizim buna verdiğimiz ANLAM vardır.  Ve yaşadığımız her an içinde bu anlamları değiştirme şansımız vardır.

Başta bu biraz zor gelir çünkü beynin kullanmaya alıştığı yolaklar, rutinler vardır. Bu aşamada İRADE kullanmak gerekir, beyni tekrar eğitmek, pes etmemek, denemek gerekir. İrade ile beyin tekrar öğrenir çünkü yeni bilgi yolakları oluşturabilir.

Kişilerle, eşyalarla, mekanlarla her şeyle ilgili bağlar irade ile değiştirilip, yeni bağlanmalar yapılabilir. Yeni bağlanma diyorum çünkü insan bağımsız değildir, her şekilde bir şeylerle bağ kurmak ister. İstemediğimiz bağları çözüp, istediğimiz bağları oluşturmak…

Netice  oluyor sürekli bir şeyler işte.. sadece OLAN var.

4 thoughts on “olan- anlam

  1. olan vardır ve bizim ona verdiğimiz anlam. çok haklısın. bundandır ki olaylardan farklı şekillerde ya da düzeylerde etkileniriz. olaya salt iyi ya da salt kötü anlam yüklemektense, olayın bu iki uçlu spektrum içinde nerede konumlandığına bakmak daha yaralı olabilir.

    Liked by 1 kişi

  2. Nedense direkt şarkıya bağlıyorum olayları olan var olmayan var kıskanırlar ☺ dostum canım Aydek Nihal e katılıyorum direkt olayı carpe diem e bağlıyorum an ı yaşayıp olanı değerlendirmeli ve elinden geleni yapmalı olmuyor ise hayat kısa kuşlar uçtuuuuu 😘😘

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s