CAN taşımak..

İnsanoğlu ne tuhaf mesela her şeyin canı olduğunu anlamaz, sadece kendi can taşıyor sanır, kendinden başkasındaki can’ı görmez.

CAN, yani , yani CHİ dünyaya gelen her şeyde vardır, yani yaşam enerjisi, yani ölümü tadacak olandır. Mesela her hayvanın, bitkinin, ağacın ve hatta taşın toprağın bile canı vardır. Bunlara yapılan her eziyet CAN’a kasıttır. Oysa bir taşın bile canı olduğunu anlamayan insanlar var. Mesela bu insana CAN taşıyan her şeyin bu dünyada eşit yaşam hakkı olduğunu nasıl anlatırsın? İnsanların ten rengi, cinsiyeti, ırkı, dini, mezhebi, işi, mesleği, eğitimi insan olmak adına fark yaratmaz, insanlar arasındaki tek fark bilinçtir, zihnin gelişkinliğidir, algılama gücüdür, farkı yaratan sadece budur. Onun dışında müthiş bir profesör olabilirsin ya da iyi bir ahçı ne fark eder? Bunlar sadece yapılan işlerdir, üstünlük değildir, ikisinin arasındaki tek fark bilinç gelişkinliğidir. Kim zihnini geliştirdiyse kıymet ondadır.

Netice CAN taşımak önemli, o can 3 yaşındaki çocukta da aynıdır, 90 yaşındaki insanda da, hayvanda da, CAN taşımak önemli🌳

10 thoughts on “CAN taşımak..

 1. Ebussuud Efendi’ye sorar Kanuni Sultan Süleyman:
  “Dırahta ger ziyan etse karınca
  Günâhı var mıdır ânı kırınca?”

  Cevap gelir :
  “Yarın Hakk’ın dîvânına varınca
  Süleyman’dan hakkın alır karınca.”

  “Yaş kesen, baş keser.” demişler bir de…

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s