İşlev..

Bazen hayat üzerimize geliyor gibi olur ama aslında hayat üzerimize gelmez. Üzerimize gelen vicdanımız, merhametimiz, daha iyi olmamızı isteyen tarafımızdır. Bu nasıl olur?

Dünyada her eşyanın bir kullanım amacı, işlevi olduğu gibi, her insanın da işlevi, vesile olacağı şeyler vardır. O yüzden buradayız, boş durmamak bir şeylere vesile olmak için. Nasıl ki bir alet işlevinde kullanılınca iyi olursa, bir insan da işlevi, vesileleri içinde olursa hayatı rahat yaşar çünkü yaradılış kuralları böyledir.

Ama bazen öyle şeyler olur ki insan işlevi dışına çıkar, yolunu şaşırır. Yani insan kendini sık sık kontrol etmezse çok sık ve kolay, yoldan çıkar. En kolay yoldan çıkacak canlı insandır. O yüzden hep dışarıyı kontrol yerine bir gözümüz içimizde kendimizde olmalı, yoldan çıkmamanın yolu budur.

İşlevi dışına çıkan, yaradılış vesilelerini yapamayan insanın ruhsal yanı onu bir şekilde duraklatır, o an gittiği yolda zorluklar çıkartır, baskı yapar çünkü yolu yanlıştır.

Bu duraklamalar her şekilde olabilir; iş batar, eş kaçar, para biter, herkes sırtını döner, hastalık olur, yani hayat zorlar, aslında ruhsal alem bunu hayat aracılığıyla yapar çünkü gittiğin yol sana uygun değildir, alet işlevi dışına çıkmıştır. Temizlenip, tekrar işlevine, yoluna dönmen gerekir. Bu neden gerekir? Sadece mutlu ve iyi olman için.

Çünkü her şey ve her insan kendi yaradılışına uygun yaşar ve kimseyle kendini kıyas yapmazsa iyi olur, nasıl ki bir çatal bir makasla kendini karşılaştırmaz, işte öyle. Kaşık kaşık olarak iyidir, onun çatal olmasına gerek yoktur ya da çay kaşığı öyle iyidir bir işe vesiledir, onun yemek kaşığı olmasına gerek yoktur, herkesin yolu işlevi işi ayrıdır, o yüzden karşılaştırmayın, zorlamayın. Kim diyebilir ki kumaş makası çim makasından daha iyidir? Yok öyle bir dünya, ikisinin de kendine göre avantaj dezavantajları vardır. Kimse sizden iyi değildir ve kimse de sizden kötü değildir. Sadece herkesin daha iyi olduğu yerler, şeyler vardır. Çim makasının çim kesmede kumaş makasından daha iyi olması gibi ama kumaş kesilecekse kumaş makası çim makasından iyidir, dünyanın kuralı böyle. Her alet kendi işlevindeyken iyidir. Basit hayat kuralı.

Ve insan işlevinin, vesilelerinin dışına ısrarla çıkarsa duraklatılır, tek amaç kendini görüp doğru yoluna dönmesi içindir.

Hangi işlev için buradaysan o yola dön, etrafta dolanma, çay kaşığıysan kepçe olmaya çalışma, çay kaşığı olmak iyidir.

Hayatta zorluklar, duraklamalar, engeller böyle dönemlerdir, kendini kontrol et, yolunda mısın? Değilsen düşün, toparlan ve yoluna dön der. Yollar düzelmek içindir, bugün zaman kaybı, duraklama gibi görünen şeyler, yarın tecrübe hanesindedir. Yani hayat kimseyi cezalandırmıyor, sadece bazen durmak gerekiyor.

Bazen ise doğru yolunda olsan da duraklamalar olabilir, belki deneniyorsundur, belki olduğun doğru yolun bir kademe ilerisi vardır, orada vesile olacakların vardır ama sistem bakmak ister, buna uygun musun, hazır mısın? Kontrol şart, yoksa sistem şaşırır.

Bir zorluk, iş- eş- hastalık seni duraksattıysa kendine dön, işlevin ne ona bak, doğru yoluna gir demek içindir. Korkma, içine dönersen yolunun ne olduğunu mutlak bilirsin.

Çok uzun zaman işlevim ne bilemedim ve şimdi az da olsa biliyorum ve bu yoldan yürüdüğümde enerjimin arttığının farkındayım. Bu herkes için böyle, vesile olacağın şeyi- şeyleri bulup yapınca bunu hissedersin. Bu iş meslek değildir aslında, mesela aşçı olmak değil besleyici olmak, birilerini doyurma yapısında olmak vesiledir. Bazı insanlar birilerini doyurarak vesile olur veya bazı insanlar gıdayla değil ettikleri iki güzel cümle ile ruhu doyurur, cesaretimizi artırır, vesile yolları budur ya da iki cümle yazar, bir ferahlık sağlar buna vesiledir ya da başka şeyler, herkeste vardır bir şeyler.

Kimse kimseden üstün değil, kimse daha şanslı değil, tek üstünlük emektir, hayattaki vesilelerin için emek vermektir.

Belki şu anda zor gibi görünen bir dönemdesin çünkü hayat bazen doğru yoluna dönmen için duraklatır. Tam da o zamanlarda dur, düşün ve cesaretle ayağa kalk. Büyük şeyler bekleme, zaten  sana küçük görünse bile doğru yolunda attığın her adım büyüktür.

IMG-20190726-WA0000.jpg

8 thoughts on “İşlev..

  1. İnsana dair, insanca, düşündüren ve umut veren bir yazı olmuş, her kışın, bir baharı, her gecenin bir sabahı olduğunu, yaşamın hep koşuşturmada değil, arada bir durup muhasebe yapma, ölçme, tartma, kendine gelme, çeki düzen verip, yoluna öyle devam etmek de olduğunu ve ne olursa olsun ruha huzur veren yolda olmak gerektiğini anlatan güzel bir yazı. Yüreğinize, kaleminize sağlık…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s