Kızgınlık- kırgınlık..

“Kızgınlık gürültülüdür, kırgınlık sessiz”- Sözün kimin olduğundan emin olamadım 🙂

Düşündüm de çok doğru. Ama devamı olmalı.

Kızgınlık- kırgınlık, ikisi de aynı duygunun iç- dış hali. Kızgınlık o duygunun dışa dönük- aktif hali. Kırgınlık, duygunun içe dönük- pasif hali.

İkisi de aynı duygu. Öfke. Onu dışarı yansıtsan ne, içeri yansıtsan ne, ikisi de sıkıntılı.

Öfke, tahrip edici bir duygu. Ve iç- dış, zamanla hepsi birbirine yansıyacağı için, her koşulda zarardasın. Öfkede zarardasın. Kızgınlık- kırgınlıkda zarardasın.

Çözüm…? Çok şey söylenebilir ama kısası: Bir konuda bir beklentin vardı. Dünyanın merkezine kendini koyduğun için, beklentin karşılanmadı ve öfkelendin. Dışa dönüksen kızgınlık, içe dönüksen kırgınlık olarak bu yansıdı.

Beklenti..? Yani alanı kontrol etme isteği. Bir şey yaptın, bir şey yapılmasını bekledin. Şart mı senin istediğin gibi olması? Kontrolcülük.

Herkesi ve her şeyi kontrol edeceğini sanma yanılgısı. Kendini büyük akıldan büyük hissetme kibri.

Kontrolcülük…? Korku, güvensizlik. Senin dışında olandan korku, güvensizlik.

Daha çok denir de, kısası böyle.

Kızgınlık gürültülüdür, kırgınlık sessiz"- Necip Fazıl Kısakürek. ile ilgili görsel sonucu

 

10 thoughts on “Kızgınlık- kırgınlık..

 1. Birde “kızgınlığım geçerde kırgınlığıma çare bulamadım” demiştir. İşte o içimizde kalan kırgınlıkta bazen duruyor duruyor sonra bir anda bahsettiğiniz gibi öfke oluyor. Kaleminize sağlık 🙂

  Liked by 1 kişi

  • Paylaştığınız cümlesi için teşekkür ederim Aylin hanım 🙏 aslında bu haftanın ilk kısmını öyle kırgınlık içinde geçirdim ki, bu cümleyi görünce üzerinde biraz durdum. Hepimiz zaman zaman bazı duyguların içinde geçmeye çalışıyoruz, hepimizin konusu başka😊 hayatta belki bunun için.
   Teşekkür ederim yorumunuz için, sevgiyle 💖

   Liked by 1 kişi

   • Bem teşekkür ederim, yazınızda beni alıp bir çok yere götürdü, bu medenle paylaşmak istrdim bemde. Umarım kırgınlıkların hiç olmayacapı nice haftalar yaşarsınız bugün itibari ile😊Sevgiler♥️

    Liked by 1 kişi

 2. Hali hazırda içerisinde mücadele ettiğim bir durumu ele almışsınız, ve bunu da hissetmiştiniz. Anlık değişken bu durumda bazen kırılgan, bazen kızgın olabiliyorum. Öfke kontrolü ise kırgınlığın verdiği yorgunluk ile sağlanıyor bedenimde diyebilirim. İçinden not alacağım bir yazı olmuş, emeğinize sağlık 😌

  Liked by 1 kişi

  • Hepimiz benzer duygularla mücadele ediyoruz bazen😊
   Sevgili Micocum, duygular baskınlaşınca, üzerinde düşünmek, yani tefekkür, orda kendinle ilgili bir şeyler fark edersen, işte o zaman duygu dönüşüyor, her defasında olduğu kadar😊 unutmayalım “Roma bir günde kurulmadı” Kendimizi keşif yolculuğuna devam, bu dünyanın en zor gibi görünen lezzetli şeyi
   Teşekkür ederim güzel yorumun için🙏

   Liked by 1 kişi

 3. İlk satırdaki söz Şems- i Tebrizi’ye aittir gerçekte,benden küçük bir anekdot,ama yazdıklarınız çok doğru,çok güzel,çok beğendim,bir kez daha sizin yazılarınızı neden okumam gerektiğini anladım.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s