On emir :) :)

1- İsteklerin için emek harcamaktan vazgeçme. Oluru varsa istediğin gibi olur.

2- Duygulardan hareket etme, duygular değişkendir, sağı solu belli olmaz, sürekli değişir. Aklını kullan.

3- İletişimini iyiyi görmek, duymak üzerine kur. Kötüyü görmeye odaklanma, o seni zamanla dibe çökertir. İyiyi gör, iyiyi duy.

4- Başkalarını düzeltmekle uğraşma. Kendinde düzelteceklerine bak. Sen tamam mısın ki, başkasıyla uğraşasın?

5- İnsanların kişisel konularında, onlar sormadan haklarında yorum yapma. Merak etme herkesin aklı kendine yeter; isterse sorar, istemezse vakti vardır ya da hiç bilmek istemeyebilir.

6- Başkalarıyla uğraşma, hayatın güzelliklerine takıl. Güzelliklere takılırsan mutlu olursun, zihnine beynine bunu öğretmeye çalış.

7- Her duygu senden evrene, evrenden sana geri yansır. Değişmez şeyler var kaderde evet ama, sen daima kendinden yansıyanı arındırmak üzerinde çalış. O zaman bir bakmışsın değişmez dediğin de günü gelince değişir.

8- Kendinde keşfedebileceğin engin bir deniz varken, neden başkalarının denizini keşfedesin? İyi düşün. Ve unutma, aslında başkasında keşfettiğini sandıkların da senin kendi benin.

9- Kendine kızma, eleştirme, yıpratma. Kendi iç sesiyle kendini aşağılayanlardan olma.

10- Tek yönlendirenin vicdanın olsun, o kalbinin sesi. Diğer aşağılayıcı iç seslere kulak asma. Rehberin kalbine huzur veren vicdanın olsun.

 

10 thoughts on “On emir :) :)

  1. Insanın kendini değerlendirmesi, eksiğini fazlasını keşfetmesi olması gerekendir. Kendi üzerinde keşif, keşiflerin en derinidir. Birden fark eder ve fazla olanını azaltır, az olan yanını artırabilir insan.
    Birde sürekli konuşan, hep aşağı çeken iç ses vardır, ona bazı yerlerde vesvese derler. O sürekli eleştirir. İşte o yıpratıcıdır, vicdanla yapılan bir muhakeme değildir.
    Yorumum böyle, teşekkür ederim🙏

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s