on emir :) :)

1-Öncelikle şu dünyada kimsenin umurunda olmadığını unutma. Yani en fazla bir veya birkaç kişi, onun dışında çokta önemli olmayabilirsiniz. Hani o ailem veya başkaları ne der deyip kendinizi kısıtladığınız her şey var ya, boşuna. Çünkü o kendinizi sınırlayıp yapmadıklarınız onların umurunda değildir. Sonuçta her şey bittiğinde sadece siz yapmadıklarınıza pişman olursunuz, diğerleri hatırlamaz bile. Bu durumda istekleriniz için bir şeyler yapın. Deneyip yaptığınız zaman umurlarında olursunuz. Deneyip yapamadığınız zaman ise en azından pişman olmazsınız. Çünkü her şey geçer, hayat bile, en azından deneyerek geçsin.

2-Her kim ve ne olursa olsun, eşiniz aileniz çocuğunuz sevdikleriniz, kimse sizi sizin gibi anlayamaz. Her zaman kendinizi siz anlayın. Hani o yerlere göklere sığdıramadığınız insanlar var ya, herkese değerini verin ama kendi değerinizi daha alta indirmeyin.

3-Bazen dert gördüğünüz sorunun cevabı o kadar basittir ki şaşarsınız. Her zaman en basit cevabı bulun, o doğru olandır. Çetrefilli her cevap sadece insan egosunun dolambaçlı ve çözümsüzlükten hoşlanan tarafıdır.

4-Hayatın aslı sadece mutlu olmamızdan yana, bunun için gelmişiz bu dünyaya. Bunu görmemize engel olan diğer her şey dünyasal zihnin oyunu. Hani ha bire dertlenmemize, sıkıntılı, üzgün hissetmemize neden olan şey, işte o sahte olan, nefs denen, acıdan zevk alan kısım. O gerçek değil, bir gün yok olacağını bildiği için hep mutsuz, istediklerini elde etse bile mutsuz, tatminsiz. Geçici olduğunu biliyor ya, işte bunun acısını çıkarmak için, dünyada yaşarken bizleri de yanına çekmek istiyor. Çünkü biliyor biz iki parçadan oluşmuşuz, nefs ve irade. Vicdan ve nefs. Aslında geçici olan şunu görmüyor, o bütünün parçası, o olmadan bütün olmaz, döngü sürmez. Yani oda gerekli ama o bunu anlayamadığı için anlayan kısımdan daha baskın olup hepsini aşağı çekmek istiyor. Buna izin verme.

5-Evet sen önemlisin ve işin ilginç kısmı herkes ve her şey kadar önemlisin.

6-Yaşarken kendine sınırlar koymalısın, yani yolgeçen hanı yapma kendini. KAPI SEMBOLÜ önemli, insan olarak bu dünyadayken benliğine herkesin nüfus etmesine engel olmalısın. Sana iyi gelen veya gelmeyen şeylere dikkat edip, iyi gelmeyenleri kapının dışında bırakmalısın.

7-Ve bazen öyle anlar gelir ki, hayatında her şeyi sabit bırakamazsın. Daha önce sana iyi gelen artık iyi gelmez. Bir şeyler değişmiştir çünkü hep böyle olur, sabit kalan bir şey olmaz. Bu durumda, kapı sembolünü hatırla ve o kapıdan geçecek şeyleri zaman zaman değiştir.

8-Daha önce denemediğin her şeyi, yemek, içmek, hobi, ilgi, spor, eylem, tarz, kişi, gözden geçirmeli ve denemelisin. Genel tarzın az konuşmak olsa da bazen tersini yapmalısın. Hem de bile isteye, korkmadan, çekinmeden, utanmadan, sıkılmadan denemelisin. Ne biliyorsun hep spor giyinmek yerine, bazen kadınsı giyinmenin seni iyi hissettirmeyeceğini, dene işte. Ya da bilimkurgu yerine bir aşk romanını dene işte. Zevkler değişebilir unutma çünkü insan değişir.

9-Bu denemelerde tek sınır, başkalarının sınırıdır. Kimseyi bile isteye üzme, saldırgan olma, herkesin bir hayat yolu var unutma.

10-Çok ilginç ama her şeyin çift kelimelerle ifade edildiği bu dünyada hem önemlisin hem önemsiz. Yani ikisi birlikte, önem ve önemsiz. Değer ve değersiz. Güzel ve çirkin. Varlık ve yokluk. Hepsi bir bütün unutma. Gece ve gündüz, bir GÜN eder. Tek karanlık yoktur, tek aydınlıkta, ikisinin bütününden oluşan DÖNGÜ vardır. Bu durumda hepsi sende var ise, değerini bil, sev ve sevil, güzelliğini gör, elinde olanlarla mutlu olmanın yolunu bul. Dahasını istiyorsan elde edebilirsin ama unutma denklem yine aynı, sev sevil, güzellikleri gör, mutlu ol, yaşamdan keyif al..

Netice bu durumda başkalarının sınırını zorlamadan, nasıl yaparsan yap, bugün olmazsa yarın olsun SEVGİ, GÜZELLİK, MUTLULUK, KEYİF bunlara çıkar yolunu, zaten gerisi sadece hikaye 🙂84c75e0b142fbd2d27b690a89cc91a34

 

10 thoughts on “on emir :) :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s