15 ekim 2015- Başlangıçlar güzeldir

Bu sabah evdeki çiçeklere baktım, suları nasıl idare eder mi diye.. Nedense bu iş benimdir ve kimse ilgilenmez bizde. Benim ilgim ise şöyle, mevsimine göre su ihtiyaçları var mı bakarım..ama öyle görünürde çok ilgili değilim. Hani bazı tipler vardır ya çiçeklerle konuşur falan, o yoktur bende. Sularım ihtiyaçları varsa ve geçerim..Yalnız şu vardır bende, algım bir şekilde üstlerinde olur. Nasıllar anlarım, yanlarından geçerken, içimden hayranlıkla bakarım.  Sanırım bu yaz onları ihmal etmişim bir biçimde, dikkatim hiç onlarda olmamış. Bu sabah nihayet gönülden bakınca keyifsizler gibi geldi. Nitekim menekşelerimin gövdesinde mantar gibi bir şeyler oluşmuş. İlgisizlik kötü bir şey her canlıya..Menekşelerime sirkeli arap sabunlu bir sıvı hazırlayıp, püskürttüm bakalım artık..Vee ben püskürtürken yine aynı sahne “elim, bunu ben yapıyorum ” dedi, ben güldüm ona..”Ben” yapıyorum çünkü..Vee eminim bana da biri güldü bir yerlerde..Birde şu var ki onlardan ilgimi niye çektim diye üzüldüm önce..sonra düşündüm ki, bunu yapan ben değilim belki de..İlgimi çekenin ve bugün tekrar hatırlatanın bir bildiği vardır herhalde.
Bu yazıyı yazalı 1 aydan fazla oldu aslında ve bugün yayınladım diyeyim. Tabii bu arada menekşelerime ne mi oldu..anlatayım size.. Epey uğraştım iyi olsunlar diye, aslında yine de yarım gözle..geçen hafta bir baktım, durum olacak gibi değil..iyice cılız ve kötü oldular. Yeni toprak aldım ve köklerine bakayım dedim. Tamda benim köklerime yapacağım yolculuk öncesinde. Aman Tanrım o da ne..köklerde küçük beyaz bitki böcekleri..önce halledermiyim diye baktım, yok olmayacak anladım sonra ve tüm menekşelerimi kökünden söküp, suya koydum. Ve yeni koyduğum dahil, tüm toprağı da döktüm. Biraz beklemede kalayım dedim. Zaten ertesi gün yolculuk hikayesi başlayacaktı bende..Vee tesadüf yolculukda menekşelerimi de ilgilendiren bir bilgi öğrendim rastgele bir muhabbette. Kendi köklerime yaptığım ziyarette, bitkilerin kökleriyle ilgili çok önemli bir şey öğrendim..Aynı cins bitkiler yakın bölgelerde olmaktan hoşnut olurmuş, ancak birbirlerine köklerinin değmesini istemezlermiş..Ağaçlar da ve saksı bitkisinde de bu böyleymiş..

Ben ise geçen sene başında, menekşelerim dahil, aynı cins bitkilerimi birlikte olsunlar diye, daha geniş saksılara aldım, iyilik olsun diye..Şimdi anladım ki yakın bölgede veya alanda olabilirler ve birbirlerinin alanlarını, köklerini daraltmadan olmalı her şey.. Sorunu kökünden anlamış oldum bu şekilde..

Tabii benim zihin durur mu? aynısının aslı biz insanlar içinde geçerli mi diye düşündüm ve geçerli anladım..Yakın olmalıyız insanlık olarak kabul tabiki de ve yine bir şekilde birbirimizin alanımızı, köklerimizi daraltmamalıyız bir biçimde. Bu benim her tür ilişkide istediğim şey aslında..daraltmam kimseyi vee daraltmasında kimse benii..

Vee işin güzel yanı bu bilgiyi rastgele muhabbette, yolculuk hikayesinde öğrendim kendimce..Bu yüzden her yolculuk..hikaye bana.. Vee bu yüzden iyilik varr bende bu sene..

123

2 thoughts on “15 ekim 2015- Başlangıçlar güzeldir

  1. Çok sevgili Aydek, ne güzel yazmışsın. Sanki yeni okumaya başladığım bir romanın ilk sayfalarında gezindim. Lütfen devam et bırakma.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s