Ötesi insanı aşar..

İnsan ne kadar bilgili, aydın, uyanmış olursa olsun, ister akıl hocası, ister peygamber, ister ermiş her kim olursa olsun, mutlaka bulunduğu cinsiyet içinden gördüklerini söyler, paylaşımlarını yapar. Bir kadın, bildiği evrensel sırları bir kadın gözünden yansıtır, aynısı tüm ermişler, peygamberler için de geçerli (yani erkek olanlar).

O zaman ne kadar yaradılışın bilgisi bile olsa, dünyadaki o kişiden bize geçerken hep biraz tek yanlı gibi hissedilir. Çünkü dünyadaki insan ne olursa olsun yine de kendi olduğu erkek veya kadının gözünden dünyaya bakar. Olduğun şeyin ötesi insanı aşar. Ötesindeki birliği görsen de içinde bulunduğun bedenin gözlerinden görür ve yansıtırsın. İşte o yüzden kendini tanrıyla eş koşamazsın, şirk koşamazsın, ne yaparsan yap tek kanatlı kuş gibisin.

İlk basamak, olduğun cinsiyetin kılıfı ve onun ötesi olduğun bilincin yansıdığı kılıftır, yani kadın- erkek olmanın ötesinde kim olduğundur. Ve kim olursan ol, bulunduğun bedensel cinsiyetten bağımsız düşünemezsin. Neysen o, zaten ötesi insanı aşar. 20181007_141624

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s