An’da..

Beyin sürekli “acaba nasıl yaparım, öyle mi böyle mi” der, yani hep şüphe, telaş içindedir çünkü beynin görevi o güne kadar bildikleriyle her olayı bir yere bağlayıp bitirmektir. Tamamlayamadıklarını en yakın yere bağlar veya bilincin derinlerine iter ama illa ki ortada bir şey bırakmaz, en olmazsa o şeyi halının altına süpürür 🙂 yeter ki ortada çözülmemiş şey görünmesin.

Bağımlısı olduğumuz şeyleri bırakmak için zorlanmamız bundandır, beyin şüphe içindedir, hep sorgular, “nereye bağlasam, nasıl ikna olsam, ne yapsam, nasıl yapsam” der, oysa doğrusu sadece yapmaktır. İşi beynin sorgusuna bırakırsak alışkanlığımızın zarar verdiğini bilsek de sürekli bahaneler üretir, haklı nedenler bulur, süreci uzatırız. O yüzden bir alışkanlığınızın size zarar verdiğini düşünüyorsanız sadece yapın, basit yapın, bahaneler, günler, yöntemler üretmekle uğraşmayıp, sadece yapın.

Mesela sigara nasıl bırakılır? Destek alınacak yöntemler vardır ama işin aslı sadece çok düşünmeden bırakmaktır, düşünürsek süreç uzar. O konudan zihni uzaklaştırarak, ısrarla yok sayarak, hemen yaparak bırakılır çünkü her şey an’da yapılır, karar verip yaptığınız an’dır.

Bu arada beden alışkanlıkları hep aynı yolu kullanmak için kişiyi zorlar, beyin yıllarca aynı yolağı kullanılmıştır, etki- tepki ve vereceği cevap bellidir, ne olursa ne yapar?

Yani ne kadar destek tedavi yöntemi kullanılsa da (tabi ki bazen çok fayda sağlayabilir) asıl konu irade ve hemen başlamak, zarar veriyorsa yapmamak. Beden araçtır, bebek gibi davranabilir, bilemez ama zihninle ona tekrar yeni davranış öğretilebilir.

Aslında bağımlılıklar dışında da hayatın normal akışında, kolay ama ilginç farkındalıklar yaratan bir egzersiz vardır; “Normalde günlük rutininde hep yaptığın bir şeyi o gün yapma.”

Bunu zararlı bir bağımlılığınız olmasa da deneyebilirsiniz, bedene dair ilginç farkındalıklar yaratır . İyi kötü- yararlı zararlı demeden hep yaptığınız bir şeyi o gün yapmayın, konu ne olursa olsun değiştirin, o gün tersini yapın. Mesela her gün meyve yiyorsunuz o gün yemeyin veya o gün kahve veya çay içmeyin veya o gün yürüyüş yapmayın ve deneyin, beden- zihin buna nasıl tepki veriyor?

Mesela o gün hep yürüdüğünüz yoldan yürümeyin, akşam o saatte uyumayın, sürekli kullandığınız o takıyı takmayın, telefonu o gün konuşma ihtiyacı dışında kullanmayın vs vs, eğlenmek için konu çok, deneyebilirsiniz. Böyle bir egzersiz bedenin ve beynin tepkisini görmenizi sağlar, iradeyi güçlendirir, kendinizle ilgili ilginç farkındalıklar gösterir, anı görmenizi sağlar, bazı sorun gördüklerinizi çözmenizi kolaylaştırır.

Netice bir şey size sıkıntı veriyorsa ( bu bazen insan ilişkileri de olabilir, sıkıntı veren insanla bilerek o gün muhatap olmayın) şüpheye gerek yok, bakın, yapın, tekrar bakın, bunu hayatın her alanında yapın, değiştirin ve yeniden bakın.IMG-20200226-WA0009

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s